2008. április 18., péntek
Ockham keresője: Entitások világhálója
Európai kutatók az ő gazdaságossági elvét érvényesítve igyekeznek eligazodni a web útvesztőiben.
Az Ockham borotvája (Ockham’s razor) néven ismert tétel a számba vehető lehetőségek csökkentésének módszere. Azaz, ha egy jelenségre két magyarázat lehetséges, az egyszerűbbet, a kevesebb hipotézist tartalmazót kell elfogadnunk.
A nemrég indult és 2010-ben lezáruló európai uniós Okkam (és nem Ockham) projekt az ő gondolatából indul ki: nem szabad a szükségesnél nagyobb mértékben szaporítani a webes entitásokat. Márpedig a mai keresők – még a Google is – sajnos ezt teszik.
Gépnek és embernek egyaránt hamarabb rá kellene bukkannia arra, amit tényleg keres, és nem a végtelen adatdzsungelben bányászniuk.
A majdani Okkam kereső célobjektumai nem a kulcsszavakat tartalmazó dokumentumok lesznek, hanem entitások: emberek, helyek, szervezetek, események stb.
A rendszer magját a bárki által bármire – különböző formátumokban és alkalmazásokban –használható úgynevezett „globális azonosítók” (global identifiers) alkotják.
Paolo Bouquet, a projekt szellemi atyja (Trento Egyetem, Olaszország) szerint „A felhasználók azt hiszik, hogy újabb megfigyelőeszköz kerül majd forgalomba, és máris Nagy Testvér forgatókönyvekben kezdenek el gondolkodni.” Ő úgy véli, az információkeresés és a keresés eredményeit felhasználó interakció hatékonyabbá válásához nagyobb precizitásra lesz szükség, amihez már nem elegendő a kulcsszavas „találgatás”.
Mindez már a majdani szemantikus Web 3.0-hoz köthető.
Forrás: Agent Portal
Gondolatolvasó gépsebész: Da Vinci újratöltve
A londoni Imperial College Hamlyn robotsebészeti központjában Guang Zhong Yang professzor vezetésével szemet követő eszközt fejlesztenek, mely miután pontosan meghatározza, hogy az orvos merre néz, 3D-s térképet készít a műtendő testrészről, szövetekről. Mindig arról, ahova a tekintet éppen szegeződik. Azaz a gép ember kollégája agyát „használja”, és úgy von le következtetéseket.
Az AR (augmented reality- bővített valóság) segítségével pedig az orvos nemcsak a szövet felületét látja, hanem azt is, hogy mi van alatta – például rákos elváltozásokat, ereket. A rendszer azt az illúziót kelti, mintha keresztüllátna a szöveteken, ami azzal a reménnyel kecsegtet, hogy a műtő csak a kóros részeket vágja ki.
A kutatócsoport ki akar dolgozni egy virtuálisan érinthetetlen zónát is: egészséges ereket, szöveteket. A robot lehetetlenné tenné, hogy az orvosi szike véletlenül vagy tévedésből beléjük vágjon.
Az újítások pozitív következményei: csökkenek a beteg testi és lelki traumái, sokkal alacsonyabbak lesznek a kórházak kiadásai, a műtött személy jóval hamarabb munkába állhat.
Forrás: Agent Portal
A jövő feje
Az ötévesre tervezett kísérlet végeredményeként a mesterséges fej - melyhez modellként a „cyberművészet” illusztris ausztrál képviselője, Stelarc adta az arcát - szájról olvasna, arcokat ismerne fel, válaszaiban érzelmileg is reagálna, képes lenne beszélgetni, idegen nyelveket tanítani.
David Powers, a nemzetközi kutatócsoport vezetője elmondta: „Szomorú lesz, ha szomorú témáról beszél, mosolyog és nevet, ha viccet mesél, esetleg kacsint egyet, ha úgy hozza kedve stb.
Azt várjuk, hogy a fejjel bárki tudjon beszélgetni, válaszoljon, komoly interakció alakuljon ki közöttük.”
Stelarc különböző mesterséges fejei eltérő kifejezési és valóságszintekkel rendelkeznek. Pszichológusok vizsgálják, melyik fejtípus a legalkalmasabb interakcióra, a közönség melyiket fogadja el leginkább, mert hiába tűnik élethűnek egy android, ha arckifejezéseinek száma korlátozott, reakciói lassúak, a kommunikációs partnerek úgy érzik magukat mintha zombikkal beszélgetnének.
A készülő „munkát” először a pekingi olimpián fogják kiállítani, a Kínai Nemzeti Múzeumban.
Forrás: Agent Portal
Egészségmérő textíliák
A február végén lezárult BIOTEX (Bio-sensing textile for health management) elsősorban az egészségügyi alkalmazásokra összpontosít.
Szenzoraik ruhákba integrálhatók: az érzékelő és feldolgozó egységekkel különböző testnedvek figyelhetők meg, így a fiziológiai méréseket biokémiai elemzésekkel egészítik ki. Ha baj van, azonnal jeleznek. Nekünk is, kezelőorvosunknak is. Az első tesztek alanyai a tervek szerint cukorbetegek, túlsúlyosságban szenvedők és sportolók lesznek.
A PROeTEX kutatói ezt a szenzortechnológiát igyekeznek más mikro- és nanoszintű rendszerekbe integrálni, majd különleges, például tűzoltási, mentési, magasépítkezési, extrém sportokban való alkalmazásokban hasznosítani.
Kérdés, hogy a valóságban mennyire lesznek sikeres a rendszerek, kivitelezhető-e a teljesen folyamatos távirányított monitorozás.
Forrás: Agent Portal
2008. április 13., vasárnap
Valós időben utánzó avatárok: bohókás hasonmások
Tükörbe nézünk, és rajzfilmszerű önmagunk tekint vissza ránk. Mosolygunk, ő is mosolyog, széttárjuk karunkat, ő is széttárja karját, fejünkkel biccentünk egyet, ő is biccent egyet.
A komikus karaktereket irányító rendszer a berlini Deutsche Telekom Laboratórium és Fraunhofer Heinrich-Heintz Intézet, valamint az izraeli Ben Gurion Egyetem közös munkája. Berlinben már megtekinthető az új technológia, a gépi látáson, beszéd- és gesztus-felismerésen alapuló, billentyűzet és egér nélküli intuitív interakcióra képes avatár, mely a legegyszerűbb mezei PC-vel is kompatibilis. Csak egy olcsó webkamera és átlagos fejhallgató kell hozzá.
A gesztusfelismerés már alkalmas a piaci forgalmazásra, az ujjak mozgásának interpretálása a jelenlegi technológiák mellett túl bonyolult feladat, robusztusabb algoritmusok kellenek hozzá. Egy-két éven belül valószínűleg megoldódik ez a probléma is.
Forrás: Agent Portal
Csak érdekességképpen: Honnét tudja a denevér, hogy mit eszik?
Ami egyszerűnek "hangzik" egy denevér számára, az komoly fejtörést okoz a biológusoknak.
A németországi Tübingeni Egyetem, a Max Planck Bioinformatikai Intézet és Konstanzi Egyetem kutatói tanulóalgoritmusokkal reprodukálni tudták a bőregerek eme rejtélyes képességét. Egy ultrahangforrás visszavert hangképét spektrálisan elemezték és különféle idősorelemzéseknek vetették alá. Az így nyert adatokon tanuló algoritmusokat futtattak, melyek végül magas pontossággal meg tudták különböztetni a növényeket egymástól. Remélik, hogy módszerük további alkalmazásával közelebb kerülhetnek a denevérek tájékozódását meghatározó többi folyamathoz is.
Forrás: Agent Portal
2008. április 4., péntek
Informatikai eszközök látássérülteknek

De számomra ezek teljesen átlagos tevékenységek - akkor is, ha nem látom a monitort."
- Képernyőnagyító programok
Ezeket a gyengénlátók tudják használni, vagyis akiknek van valamennyi látásmaradványuk. Az efféle alkalmazások megnagyítják vagy élesebb kontrasztba helyezik a képernyőn látszó információkat.
- Képernyőolvasó és beszélő programok
Mivel a vak emberek a képernyőképekből semmit nem érzékelnek, számukra ezek a programok leolvassák a monitoron látható információt, majd továbbítják azt a beszélő, vagy a braille-kijelző rendszerek felé. Előbbiek nyelvfüggők, vagyis minden nyelvhez külön beszélőprogramra van szükség. A képernyőolvasók közül hazánkban a legelterjedtebb a JAWS FOR Windows.
- Braille-kijelző és braille-nyomtató programok
A képernyőn megjelenő információt tapintható formában, vagyis braille-ben mutatják. Előnyük, hogy a vak felhasználó a számára természetes olvasási technikát alkalmazhatja, anyanyelvétől függetlenül. Sajnos hazai elterjedésüket az eszközök magas ára korlátozza.
Tillmann Zsolt írása eredetileg az Információs Társadalom- és Trendkutató Központ INFINIT hírlevelében jelent meg, melyre itt lehet feliratkozni.
Forrás: Agent Portal
Plusz infó: "Informatika a látássérültekért" Alapítvány
Ingrid, a magyar grid

Erre kínál jó alternatívát a grid, az osztott erőforrás-kezelés.
A gridet (rács, rácshálózat), mint az elosztott erőforrás-kezelésű rendszerek gyűjtőfogalmát a SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence, Földön kívüli intelligens élet keresése) projekt kapcsán ismerhette meg a nagyközönség, amikor mindenkinek lehetősége nyílt részt venni a kutatásban a számítógépére letöltött kliens segítségével. A grid az elvégzendő számításokat apróbb részekre darabolta, így több százezer - millió gép dolgozott egyszerre, amelyek a kapott részeredményeket az internet segítségével visszaküldték a központba.
Az Ingrid.hu magyar fejlesztésű (Betagrid Kft.), non-profit projekt. Marosán Péter, a kutatás vezetője szerint rendszerük abban egyedülálló, hogy képes egyidejűleg, akár ugyanarra a problémamegoldásra használni szuperszámítógépeket, ill. a különféle rendszerekbe szervezett önálló asztali PC-ket is.
Jelenleg, a pollenelőrejelzés és a rákkutatás mellett, több projektben is használják az általuk kifejlesztett technológiát, de szívesen felajánlják más non-porfit célokra is.
Forrás: Agent Portal