2008. április 4., péntek

Informatikai eszközök látássérülteknek

Tillmann Zsolt írásából elsőkézből tudhatjuk meg, hogyan használja a számítógépes alkalmazásokat és az internetet egy látássérült.
"Ismerőseim rácsodálkoznak, hogy levelet írok, dokumentálok, vagy olvasok valamit az interneten.
De számomra ezek teljesen átlagos tevékenységek - akkor is, ha nem látom a monitort."
Alább olyan eszközöket és szoftvereket szeretnék bemutatni, melyek a különböző mértékű látássérüléssel élő embereket segítik abban, hogy ne maradjanak ki az információs társadalom előnyeiből, és ezáltal lehetőségük nyíljon a mindennapi információk beszerzésére, a tanulásra, a munkaerő-piaci integrációra.
  • Képernyőnagyító programok

Ezeket a gyengénlátók tudják használni, vagyis akiknek van valamennyi látásmaradványuk. Az efféle alkalmazások megnagyítják vagy élesebb kontrasztba helyezik a képernyőn látszó információkat.

  • Képernyőolvasó és beszélő programok

Mivel a vak emberek a képernyőképekből semmit nem érzékelnek, számukra ezek a programok leolvassák a monitoron látható információt, majd továbbítják azt a beszélő, vagy a braille-kijelző rendszerek felé. Előbbiek nyelvfüggők, vagyis minden nyelvhez külön beszélőprogramra van szükség. A képernyőolvasók közül hazánkban a legelterjedtebb a JAWS FOR Windows.

  • Braille-kijelző és braille-nyomtató programok

A képernyőn megjelenő információt tapintható formában, vagyis braille-ben mutatják. Előnyük, hogy a vak felhasználó a számára természetes olvasási technikát alkalmazhatja, anyanyelvétől függetlenül. Sajnos hazai elterjedésüket az eszközök magas ára korlátozza.
Tillmann Zsolt írása eredetileg az Információs Társadalom- és Trendkutató Központ INFINIT hírlevelében jelent meg, melyre itt lehet feliratkozni.

Forrás: Agent Portal
Plusz infó: "Informatika a látássérültekért" Alapítvány

Nincsenek megjegyzések: