2008. március 2., vasárnap

A muzsika rejtett dimenziói - Zenei metaadatok között

A párizsi Pompidou Központhoz tartozó világhírű zenei laboratórium, az IRCAM (Institute for Music/Acoustic Research and Coordination) kutatói hét éve kezdték el audió jelzések automatikus osztályozását elvégző szoftverrendszerük fejlesztését.
Programjuk lehetővé teszi metaadatok generálását, így a felcímkézett audió file-okra könnyebben rátalálnak az ilyen jellegű információ kezelésére képes keresők. Az általuk kidolgozott Mpeg-7 specifikáció rendeltetése a különböző audiovizuális médiumoktól eredő metaadatok szabványosítása. Mindezzel a cégek alaposabban kiaknázhatják az archívumaikban rejlő lehetőségeket, a rajongók pedig könnyebben rábukkannak az internetes katalógusok „mélyén” elfekvő kincsekre.
Első, Cuidado projektjük keretében zenei böngészőt, online hangpalettát és zenei programkészítőt hoztak létre, melyek együtt, az adott szám digitális mintái alapján elemzik és indexelik a hangokat.
A szoftver automatikusan egymáshoz rendel olyan – különböző kategóriákba sorolt – darabokat, amelyek kapcsolatát, közös jellemzőiket a hallgató még csak nem is feltételezte. Egyszerűen fel sem merült benne, mert annyira távolinak tűnt egyik a másiktól.
Hugues Vinet, az IRCAM tudományos igazgatója szerint technológiáik akár különleges adatbázisok: állathangok, gépi zajok, stb. kezelésére is jók.
Úgy tűnik, mára a zeneipar fejlődése eljutott a teljes digitalizációig.
Forrás: Agent Portal

Nincsenek megjegyzések: