
Az
MIT Média laboratóriumának kutatásai során
mobiltelefonok cellainformációit feldolgozva próbálnak meg következtetéseket levonni egy személy vagy egy közösség működésére.
Sandy Pentland valóságbányászati (
Reality Mining) projektjében 100 kollégájának és diákjának speciális Nokia telefonokat adott, melyekben állandóan be volt kapcsolva a bluetooth, és egy program segítségével minden készülék adatait folyamatosan rögzítette. Az így nyert információkból az egyes személyek mozgását és napi rutinjait is fel tudta térképezni.
A valóságbányászat a szociálpszichológiából ismert Jakob Lévy Moreno és a magyar Mérei Ferenc nevéhez köthető szociometria tudományának egyfajta modern informatizált változata; ám most az elődökénél sokkal nagyobb babérokra törnek a kutatók okostelefonjaink speciális szenzorainak segítségével:
- a gyorsulásérzékelő segít meghatározni, hogy milyen irányban tartják a telefont, hogy tulajdonosa éppen egy helyben áll, hirtelen feláll, sétál vagy éppen fut valahová
- a beépített mikrofon és egy elemző program segítségével a beszélő érzelmi állapotára is lehet következtetni
Az így kapott adatokból meghatározhatóvá válik, hogy az adott személy milyen szituációban van éppen, kik veszik körül: a kollégái, a barátai vagy a családtagjai, ill. napirendjének jellegzetességeit is fel tudják tárni, sőt a rendszer tanácsokat adhat, hogy mikor mit csináljon az illető. Pentland szerint telefonjaink csak úgy válhatnak egyre okosabb tanácsadóinkká, ha állandóan magunknál tartjuk őket.
(!)Ezeknek az infokommunikációs eszközöknek az előnyét már olyan
óriás cégek, mint az
Accenture, vagy az
Intel is felismerte.
Jómagam
picinysége azonban a professzor mosolyában némi kajánságot vél felfedezni …
Forrás:
Agent Portal
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése